Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) – особливо небезпечна інфекційна хвороба, що викликається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ).
Хвороба з назвою СНІД щороку прогресує та забирає життя мільйонів людей. Для СНІДу не існує перешкод, він однаково вражає чоловіків, жінок і дітей. На сьогоднішній день на планеті понад 50 мільйонів людей, інфікованих ВІЛ. Україна за темпами розповсюдження ВІЛ інфекції/СНІДу займає одне з перших місць в Східноєвропейському регіоні. Інфікованих людей називають ВІЛ-позитивними. Проте лише кінцева стадія хвороби називається СНІД – синдром набутого імунодефіциту людини.
За весь період з 1987 по 2015 роки в Херсонській області зареєстровано 7328 випадків ВІЛ-інфекції, в тому числі 1725 випадків СНІДу. 464 людини померло від СНІДу. Лише за 9 місяців 2016 року в області зареєстровано 398 випадків ВІЛ-інфекції.
Зростає кількість ВІЛ-інфікованих і в нашому районі. Тільки за 9 місяців 2016 року виявлено 4 нових ВІЛ-інфікованих мешканців району.
Дуже важливо знати, як передається ВІЛ і як від нього захиститися.
ВІЛ передається трьома чітко визначеними шляхами:
- ВІЛ може передатися при незахищеному статевому контакті, якщо один із партнерів є носієм. Тому необхідно захищатися і правильно користуватися чоловічими та жіночими презервативами.
- ВІЛ може передаватися через кров: переливання зараженої крові, використання брудних шприців під час прийому наркотиків, косметичні процедури (пірсінг, татуювання, манікюр). Тому вкрай важливо використовувати одноразові голки та леза, ретельно знезаражувати весь інструментарій.
- ВІЛ може передаватися від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю. Якщо ВІЛ-позитивна мати вирішить народити дитину, лікар зможе надати інформацію про те, яке лікування існує на сьогоднішній день, що знижує ризик зараження дитини.
Таким чином існує лише три шляхи зараження ВІЛ: статевим шляхом, через кров та від матері до дитини, а решта шляхів про які ви можете почути – лише домисли.
Наступні твердження є безумовною правдою:
- Шкіра нездоланний бар’єр для ВІЛ.
- Можна торкатися, обійматися, цілуватися із ВІЛ-позитивною особою, можна носити одяг ВІЛ-позитивної людини.
- Можна користуватися предметами та пристроями, туалетом, душем, білизною разом із ВІЛ-інфікованою людиною.
- ВІЛ не можна вдихнути, не має його в сльозах, поту, слині, не можливо заразитися доторкнувшись до зараженої людини.
Що повинно насторожити?
- прогресуюча втрата ваги (при незмінному харчуванні);
- підвищена пітливість, неочікуванна втома, тривала діарея;
- незначне підвищення температури понад 1 місяць без будь-якої причини;
- збільшення лімфатичних вузлів на шиї, в паховій ділянці, під пахвами.
Знайте, що хвороба може себе не проявляти від 5 до 10 років.
Тести для виявлення ВІЛ-інфекції – єдина можливість виявити чи заражена людина чи ні. Цей тест допомагає виявити ВІЛ за декілька років до того як розвинеться хвороба і здійснюється через простий аналіз крові.
В нашій лікарні є в достатній кількості швидкі тести для виявлення ВІЛ-інфекції. Вони дозволяють впродовж 20 хвилин виявити антитіла до ВІЛ-інфекції.
В ЦРЛ працює кабінет «Довіра», де можна одержати будь-яку інформацію щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу, пройти безкоштовне обстеження на ВІЛ, в тому числі і анонімно. Кабінет «Довіра» знаходиться в 7-му боксі інфекційного відділення ЦРЛ.
У жодному разі ВІЛ не може стати перешкодою при прийомі на роботу або стати причиною припинення трудової діяльності. ВІЛ-позитивна людина не зобов’язана ставити до відома роботодавця про свій статус. ВІЛ-позитивна людина має право вести особисте життя, мати друзів, одержувати інформацію і освіту.
Лікар-інфекціоніст В.Василенко.