1 грудня – всесвітній день боротьби зі СНІДом

Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) – особливо небезпечна інфекційна хвороба, що викликається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ).

Хвороба з назвою СНІД щороку прогресує та забирає життя мільйонів людей. Для СНІДу не існує перешкод,    він однаково вражає чоловіків, жінок і дітей. На сьогоднішній день на планеті понад 50 мільйонів людей, інфікованих ВІЛ. Україна за темпами розповсюдження ВІЛ інфекції/СНІДу займає одне з перших місць в Східноєвропейському регіоні. Інфікованих людей називають ВІЛ-позитивними. Проте лише кінцева стадія хвороби називається СНІД – синдром набутого імунодефіциту людини.

За весь період з 1987 по 2015 роки в Херсонській області зареєстровано 7328 випадків ВІЛ-інфекції, в тому числі 1725 випадків СНІДу. 464 людини померло від СНІДу.  Лише за 9 місяців 2016 року в області зареєстровано 398 випадків ВІЛ-інфекції.

Зростає кількість ВІЛ-інфікованих і в нашому районі. Тільки за 9 місяців 2016 року виявлено 4 нових ВІЛ-інфікованих мешканців району.

Дуже важливо знати, як передається ВІЛ і як від нього захиститися.

ВІЛ передається трьома чітко визначеними  шляхами:

 1. ВІЛ може передатися при незахищеному статевому контакті, якщо один із партнерів є носієм. Тому необхідно захищатися і правильно користуватися чоловічими та жіночими презервативами.
 2. ВІЛ може передаватися через кров: переливання зараженої крові, використання брудних шприців під час прийому наркотиків, косметичні процедури (пірсінг, татуювання, манікюр). Тому вкрай важливо використовувати одноразові голки та леза, ретельно знезаражувати весь інструментарій.
 3. ВІЛ може передаватися від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю. Якщо ВІЛ-позитивна мати вирішить народити дитину, лікар зможе надати інформацію про те, яке лікування існує на сьогоднішній день, що знижує ризик зараження дитини.

Таким чином існує лише три шляхи зараження ВІЛ: статевим шляхом, через кров та від матері до дитини, а решта шляхів про які ви можете почути – лише домисли.

Наступні твердження є безумовною правдою:

 1. Шкіра нездоланний бар’єр для ВІЛ.
 2. Можна торкатися, обійматися, цілуватися із ВІЛ-позитивною особою, можна носити одяг ВІЛ-позитивної людини.
 3. Можна користуватися предметами та пристроями, туалетом, душем, білизною разом із ВІЛ-інфікованою людиною.
 4. ВІЛ не можна вдихнути, не має його в сльозах, поту, слині, не можливо заразитися доторкнувшись до зараженої  людини.

Що повинно насторожити?

 • прогресуюча втрата ваги (при незмінному харчуванні);
 • підвищена пітливість, неочікуванна втома, тривала діарея;
 • незначне підвищення температури понад 1 місяць без   будь-якої причини;
 • збільшення лімфатичних вузлів на шиї, в паховій ділянці, під пахвами.

Знайте, що хвороба може себе не проявляти від 5 до 10  років.

Тести для виявлення ВІЛ-інфекції – єдина можливість виявити чи заражена людина чи ні. Цей тест допомагає виявити ВІЛ за декілька років до того як розвинеться хвороба і здійснюється через простий аналіз крові.

В нашій лікарні є в достатній кількості швидкі тести для виявлення ВІЛ-інфекції. Вони дозволяють впродовж 20 хвилин виявити антитіла до ВІЛ-інфекції.

В ЦРЛ працює кабінет «Довіра», де можна одержати будь-яку інформацію щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу, пройти   безкоштовне обстеження на ВІЛ, в тому числі  і анонімно. Кабінет «Довіра» знаходиться в 7-му боксі інфекційного відділення ЦРЛ.

У жодному разі ВІЛ не може стати перешкодою при прийомі на роботу або стати причиною припинення трудової діяльності. ВІЛ-позитивна людина не зобов’язана ставити до відома роботодавця про свій статус. ВІЛ-позитивна людина має право вести особисте життя, мати друзів, одержувати інформацію і освіту.

Лікар-інфекціоніст В.Василенко.

ПОЧНІТЬ ВВОДИТИ ТЕКСТ І НАТИСНУТИ КЛАВІШУ ENTER ДЛЯ ПОШУКУ