Прихована загроза – залізодефіцитна анемія

05089c8073a6-1Для початку трохи анатомії та фізіології. Серцево-судинна система є основною транспортною системою нашого організму, що забезпечує перенесення та розподіл багатьох тисяч найменувань різних речовин, без яких функціонування таких складних пристроїв, якими ми з вами є, було б не можливим. Робочим середовищем серцево-судинної системи є кров. Кров складається з рідкої (плазма) та клітинної частини. Червоні клітини (еритроцити) транспортують до тканин та органів кисень. Білі клітини (лейкоцити та лімфоцити) є частиною імунної системи та захищають нас від мікробів та вірусів. Тромбоцити відіграють важливу роль в закритті пошкодженої судини та зупинці кровотечі. Але нас зараз будуть цікавити саме червоні клітини крові – еритроцити. Головною діючою речовиною, що забезпечує захоплення та перенос молекул кисню, є гемоглобін, який містить в своєму складі залізо.  В нашому організмі щоденно руйнуються та народжуються мільйони еритроцитів. Для  нормального перебігу цього процесу потрібне регулярне надходження з їжею заліза та певний його запас в організмі. Без цього синтез гемоглобіну неможливий. З організму чоловіків та жінок (не в період менструації) виводиться, приблизно, 1 мг. заліза на добу; із організму жінок в період менструації додатково виводиться, в середньому, ще 1 мг. заліза на добу. Втрата кожного мілілітра крові (при рівні гемоглобіну 150 г/л) призводить до втрати, приблизно, 0,5 мг.  заліза.

Потреба в залізі, що надходить з їжею наведена в таблиці:

Група Рекомендоване надходження заліза (мг/добу)
Діти
Немовля віком 7–12 місяців 11
Діти віком 1–3 років 9
Діти віком 4–8 років 10
Діти віком 9–13 років 8
Хлопчики віком 14–18 років 11
Дівчата віком 14–18 років 15
Дорослі
Чоловіки 8
Жінки віком 18–50 років 18
Жінки віком >50 років 8
В період вагітності 27
В період лактації віком 14–18 років 10
В період лактації віком >18 років 9

Знаючи вміст заліза в продуктах, дуже легко визначити, чи зможе забезпечити ваш раціон потребу в залізі.
Анемія взагалі, це стан, котрий виникає при зменшенні нижче певного рівня кількості еритроцитів в крові, або ж при зменшенні вмісту гемоглобіну в еритроцитах. Тобто, можуть виникати стани, коли кількість еритроцитів нормальна, але за рахунок зменшення в них концентрації або якості гемоглобіну, порушується їх функціонування. Якщо анемія виникає в результаті недостатнього надходження заліза або через його понадмірну втрату, то така анемія називається залізодефіцитна.  Норма вмісту гемоглобіну має вікові та гендерні коливання, тому пропоную до уваги таблицю.

Нормальні показники вмісту гемоглобіну

 

Вікова група Норма
Діти 6–59 місяців ≥110
Діти 5–11 років ≥115
Діти 12–14 років ≥120
Невагітні жінки (старше 15 років) ≥120
Вагітні жінки ≥110
Чоловіки ≥130

За даними ВООЗ на анемію страждає близько 24,8% населення планети. Серед вікових груп населення анемія також розподілена нерівномірно. Так, наприклад, в світі серед дітей дошкільного віку на анемію страждає близько 47,4%. До регіонів з найбільшим поширенням анемії належать Африка (67,6%) та Південно-Східна Азія (65,5%). Розповсюдженість анемії серед дітей шкільного віку становить 25,4%, серед чоловіків 12,7%, а серед людей літнього віку 23,9%. 41,8%  вагітних жінок світу страждають на анемію. Серед невагітних жінок поширеність анемії складає близько 30 %. Найбільш частою причиною анемії в Україні виступає дефіцит заліза (понад 90%).

Причини залізодефіцитної анемії

Нормальна збалансована дієта, як правило, містить достатню кількість заліза для потреб вашого організму. Тому, якщо людина більш-менш правильно харчується, то аліментарний фактор виникнення анемії можна виключити.
Низький рівень заліза, що призводить до анемії, може виникнути в результаті різних причин. Деякі з них більш серйозні за інші, і включають в себе наступні:

Рясні менструації
Анемія, як правило, зустрічається у жінок різного віку, які мають перебіг менструацій з надмірною крововтратою. Через це у близько 10 % жінок в якийсь час виникає анемія. Кількість заліза, яке споживає з їжею жінка, не завжди може компенсувати того заліза, що втрачається з кожною менструацією. Передусім, анемія розвиватися, якщо тяжкі менструальні цикли поєднуються з раціоном харчування, який містить мало заліза.

Вагітність
Дитина, яка розвивається внутрішньоутробно, отримує залізо з організму матері. У вагітних анемія зустрічається частіше, ніж у інших груп населення. Вона частіше трапляється у тих, чий раціон харчування  містить мало заліза. Але, треба пам’ятати, що невелике зменшення вмісту гемоглобіну є нормою при вагітності. Справа в тому, що організм вагітної жінки завчасно готується до крововтрати під час пологів. Та збільшення запасів крові протікає нерівномірно. І якщо об’єм плазми (рідкої частини крові) збільшується на 40-50 %, то кількість клітин крові збільшується на 20-30 %. Тому кров у вагітної дещо „розбавлена” і допустима межа анемії у неї знаходиться дещо нижче. Взагалі, нестача заліза у вагітної, це лише одна частина дуже важливого питання дефіциту мікроелементів та інших життєво важливих речовин під час вагітності. Тому, під час очікування народження малюка, життєво необхідним є прийом комплексних лікарських засобів, що містять вітаміни, мікро- та макроелементи.

Знижене всмоктування заліза
Деякі патологічні стани шлунково-кишкового тракту (наприклад, целіакія) призводять до зменшеного всмоктування різних компонентів продуктів харчування, включаючи залізо.

Кровотеча з шлунково-кишкового тракту
Деякі хвороби шлунково-кишкового тракту можуть стати причиною кровотечі. Іноді це трапляється несподівано, наприклад при розриві судин при пептичній виразці. При цьому виникає блювання з кров’ю. В інших випадках трапляється хронічна прихована кровотеча. Постійне виділення крові з кишечнику може бути непомітним у випорожненнях. Кількість втраченого заліза може перевищувати кількість заліза, яке вдається отримати з продуктами харчування. Основними причинами цього можуть бути: виразка шлунка та дванадцятипалої кишки, запалення товстого кишечнику (коліт), запалення стравоходу (езофагіт), варикозне розширення вен, що оточують задній прохід (геморой), рак будь-якого з відділів шлунково-кишкового тракту та інші  ураження органів шлунково-кишкового тракту.

Медикаменти
Деякі лікарські засоби можуть викликати шлунково-кишкову кровотечу без симптоматичних проявів. Найбільш поширеним прикладом може бути вживання препаратів ацетилсаліцилової кислоти. Інші нестероїдні протизапальні засоби, такі як ібупрофен, напроксен, диклофенак та інш. у деяких людей можуть викликати таку ж побічну реакцію. Одним з можливих шляхів профілактики пошкодження слизової травного тракту аспірином, є застосування лікарських форм у кишковорозчинній оболонці. Такими препаратами є аспірин-кардіо та лоспірин. Крім того, якщо планується тривале застосування нестероїдних протизапальних засобів, необхідно обговорити з лікарем доцільність профілактичного антибактеріального курсу з метою превентивного знищення виразкоутворюючої бактерії Helicobacter pylori.

Кровотеча з органів сечовидільної системи
Невелика, але регулярна крововтрата внаслідок будь-якої хвороби нирок чи сечового міхура може бути непоміченою. В той же час вона може стати причиною втрати такої кількості крові, що може призвести до анемії.

Раціон харчування
Відсутність в раціоні харчування достатньої кількості продуктів з достатнім вмістом заліза може бути причиною залізодефіцитної анемії. Залізом багаті м’ясо, печінка, зелені овочі, борошно, яйця та інші продукти харчування. Вегетаріанська дієта не завжди містить достатньої кількості заліза.

Глистяна інвазія
Глистяна інвазія є однією з найпоширеніших причин залізодефіцитної анемії у всьому світі. Передусім це стосується людей, які мешкають в тропічних країнах. Глисти харчуються кров’ю із судин кишечника.

Симптоми залізодефіцитної анемії

Більшість загальних симптомів анемії визначаються зменшеним постачанням кисню в організм і, відповідно, кисневим голодом органів та тканин. Вони включають: втомлюваність, загальну слабкість і задишку,   головний біль, відчуття перебоїв в роботі серця, зміну смаку і шум у вухах.  Шкіряні покрови можуть набувати блідого відтінку. Залежно від причини анемії, можуть розвиватися інші симптоми. Крім того, залізо є важливим фактором, що приймає участь в цілому ряді різних інших біохімічних процесів.  Може з’явитися крихкість нігтів, випадіння волосся, стоматит. Нестача заліза в організмі може бути причиною частих інфекційних хвороб. Під час вагітності анемія підвищує ризик ускладнень як у матері, так і у дитини. До них відносяться: низька маса тіла дитини при народженні, передчасні пологи, післяпологова депресія. Низькі запаси заліза у новонародженого можуть в подальшому стати причиною анемії вже у самої дитини. Анемія у дітей дошкільного та шкільного віку може стати причиною цілої низки психоемоційних розладів від поганих оцінок в школі до значних порушень інтелекту та поведінки.

Діагностика анемії.

Основним лабораторним діагностичним тестом, що може виявити анемію, є загальний аналіз крові. В даному аналізі визначається кількість еритроцитів, кількість гемоглобіну та гематокрит, тобто співвідношення червоних клітин та рідкої частини крові. Додатково призначають дослідження крові на вміст заліза. Даний тест повинен дати остаточну відповідь про залізодефіцитне походження анемії. Крім того, для визначення причини анемії та механізму втрати запасів заліза, лікар може призначити цілий перелік інших досліджень. Наприклад, якщо хронічна крововтрата виникає через наявність виразки шлунка, то обов’язковим є проведення фіброгастродуоденоскопії. При підозрі на хронічну кровотечу з гемороїдальних вен прямої кишки, необхідна консультація лікаря-проктолога. Дуже важливо в першу чергу виключити можливість онкологічного захворювання, як причини зниження рівня гемоглобіну. Ультразвукове дослідження, томографія органів черевної порожнини і грудної клітки, фіброколоноскопія, біохімічне визначення онкомаркерів допоможуть своєчасно діагностувати злоякісне новоутворення.

Лікування залізодефіцитної анемії

Як правило, залізодефіцитна анемія успішно лікується таблетками (сиропами), що містять залізо. Весь асортимент даних лікарських засобів широко представлений в аптечній мережі. Тривалість лікування буде залежати від ступеня анемії. Через декілька тижнів від початку лікування загальний аналіз крові покаже наскільки успішно лікування. Якщо запивати таблетки апельсиновим соком, це може посприяти засвоєнню заліза. Після того, як рівень гемоглобіну нормалізується, потрібно продовжувати приймати препарати заліза щонайменше три місяці. Це буди сприяти поповненню запасів заліза в організмі. Після цього доцільно регулярно проводити загальний аналіз крові, щоб переконатися, що у вас анемія не виникла знову.
Через прийом препаратів заліза випорожнення можуть бути чорного кольору. Це нормально і при цьому немає про щось турбуватися. Тим не менш бувають ситуації, коли внутрішня кровотеча також забарвлює випорожнення в чорний колір. Тому важливо інформувати лікаря як про призначені препарати заліза, так і про зміну забарвлення випорожнень.
Не забувайте зберігати препарати заліза в недоступному для дітей місці, оскільки їх передозування може бути дуже небезпечним для дитини.
З метою забезпечення ефективності і безпечності фармакотерапії необхідно дотримуватись рекомендацій із застосування лікарських засобів, призначених лікарем, та інструкції для медичного застосування препаратів. До завершення курсу лікування слід зберігати первинну та/або вторинну упаковку лікарського засобу, на якій зазначені назва, форма випуску, доза, серія, дата випуску, термін придатності, назва виробника лікарського засобу.
Якщо у пацієнта діагностується анемія важкого ступеню, або ж лікування таблетками чи сиропами виявляється неефективним або погано переноситься, то призначаються внутрішньовенні форми заліза. Хотілось би надати окреме роз’яснення про внутрішньом’язове застосування даних лікарських засобів. Хоча в аптеки продовжують тримати на своїх полицях такі лікарські форми (наприклад, ферум-лек), а лікарі продовжують їх призначати, внутрішньом’язове введення заліза не є безпечнішим та ефективнішим за внутрішньовенне. Дія внутрішньовенних форм та залежність доза-ефект є більш прогнозованими. Крім того,  внутрішньом’язові ін’єкції заліза можуть викликати дуже болісні відчуття. І якщо у нас комфорт та самопочуття пацієнта під час лікування традиційно не є визначальними в лікарських призначеннях, то в країнах, яких зараз модно називати цивілізованими, фізичні страждання хворого, яких можна було б уникнути, можуть стати приводом для судових позовів проти медпрацівника та лікувального закладу. Вітчизняна фармакологічна промисловість випускає чудовий лікарський засіб суфер (компанія Юрія-фарм). Маючі достатній досвід його застосування, підтверджую його безпеку та високу ефективність. Тому єдиною причиною, що може пояснити призначення внутрішньом’язових ін’єкцій, буде неможливість внутрішньовенного введення лікарського засобу.
При лікуванні та для профілактики анемії важливо знати, які продукти харчування мають найбільший вміст заліза. Безперечними лідерами цього рейтингу є свиняча печінка (20 мг. в 100 гр. продукту), боби – 10-20 мг., гриби та пивні дріжджі – по 17 мг., чорнослив – 13 мг., какао (і, відповідно, щоколад) – 12 мг., квасоля – 10 мг.,  яловичина – 9 мг.,  гречка – 8 мг., яєчний жовток – до 5 мг.
На завершення, хочу сказати, що залізодефіцитна анемія є наскільки розповсюдженим, настільки ж й небезпечним захворюванням, тяжкі наслідки якого зумовлені не тільки власне анемічним синдромом, а і перебігом вчасно не виявленого основного захворювання, ускладненням якого анемія й розвинулась. Ефективним засобом своєчасної діагностики даного захворювання крові є дуже простий тест – загальний аналіз крові, котрий всім і пропонується проходити хоча б один раз на рік. Зробити загальний  аналіз крові можна в клінічній лабораторії Нижньосірогозької ЦРЛ.
Зважаючи на вищесказане та вибачившись за можливу тавтологію, скажу, що тепер побажання залізного здоров’я буде наповнене ще одним дуже важливим змістом – достатніх вам запасів заліза в крові.

Лікар-терапевт Щербань В.В.

Читати на рос. мові

ПОЧНІТЬ ВВОДИТИ ТЕКСТ І НАТИСНУТИ КЛАВІШУ ENTER ДЛЯ ПОШУКУ