Delirium cordis, або маячня знесиленого серця

Є одне захворювання серця,  котре, як ні яке інше, драматично поєднало в собі поширеність, тяжкість наслідків та легковажність ставлення пацієнтів та, чого гріха ховати, деяких лікарів.   Delirium cordis (маячня серця) – називали його ще в ті давні часи, коли лікар повинен був носити перуку та камзол. Миготлива аритмія (мерцательная аритмия – рус.) – позначали в своїх записах лікарі 20-го сторіччя. Фібриляція передсердь, постійна форма – з сумом пишемо ми зараз. Ця хвороба є найрозповсюдженою формою порушення серцевого ритму. Адже вона вражає близько 2 % населення. Тобто, якщо застосувати дану статистику до нашого району, то на Сірогозщині проживає близько трьох з половиною сотень хворих на цю хворобу – невеличке село.

Але спочатку трохи анатомії та фізіології. Як відомо, серце це пустотілий орган, що в основному побудований з м’язової тканини. Такий собі складний м’яз, що невтомно скорочується та працює все життя. Зовні  він нагадує неправильну кулю, що загострена з однієї сторони. Тобто, за формою, це зовсім не те, в що вже кілька тисячоліть щоденно поціляє з свого лука грайливий снайпер Амур.  Згадується старий медичний анекдот. В магазині подарунків на день Святого Валентина вже не молодий покупець каже: «Шановна дівчино, подайте мені, будь ласка, он ті червоні оксамитові сідниці з вітрини». Продавець відповідає: «Шановний, це не сідниці, а серце». На що покупець каже : «Я вже тридцять років працюю кардіологом. Повірте мені, я знаю як виглядає серце. Запакуйте мені он ті червоні оксамитові сідниці». На жаль, на цьому ліричні відступи закінчуються та йдемо далі до жорстокої прози кардіології.

Серце розділене перетинками та клапанами на чотири камери. Праве та ліве передсердя і правий та лівий шлуночок. Кров, що зібрана у вени з усього організму потрапляє у праве передсердя, звідти в правий шлуночок. Із правого шлуночка кров направляється в легені, де насичується киснем та відтікає до лівого переседя. З лівого передсердя кров тече до потужного лівого шлуночка, котрий, викидаючи її через аорту, забезпечує кровообіг всього тіла. Проходячи через тканини, кров віддає кисень і поживні речовини та, збираючись у вени, знову потрапляє до правого передсердя. Так замикається одне з найвеличніших див природи – два кола кровообігу.

Що ж примушує скорочуватись серцевий м’яз? Як не дивно, але це ті ж самі процеси, що зараз дають Вам, шановний читаче, змогу бачити ці слова на екрані комп’ютера,  а саме – електричний струм. Деякі клітини серцевого м’язу мають здатність виробляти та проводити електричні імпульси, що примушує скорочуватись решту міокарду.  На жаль, ідеально виконувати таку складну роботу можуть тільки здорові клітини. Якщо ж серце зазнає впливу різних шкідливих чинників, перебіг електричних процесів порушується. Що ж може негативно позначитись на роботі серцевих клітин? Це підвищений артеріальний тиск, недостатнє кровопостачання внаслідок ішемічної хвороби серця, запальні процеси в міокарді, токсичні впливи (в тому числі тютюн та алкоголь), порушення роботи нервової системи, тощо.  Постійні пошкодження та подразнення порушують синхронну роботу міокарду і кожна клітина починає працювати в своєму ритмі. Замість ритмічних скорочень, кожне з яких виштовхує в аорту нову порцію свіжої крові, ми бачимо лише дрібне тремтіння серцевого м’язу, що не здатне підтримувати будь-який кровообіг. Складається ситуація, як в байці про лебедя, рака та щуку. Кожна ділянка серця виконує величезну механічну роботу, але внаслідок незлагодженості отримуємо нульовий ефект. Якщо цей процес розповсюджується на все серце, виникає фібриляція шлуночків і настає зупинка кровообігу та миттєва смерть. Але частіше за все фібриляція захоплює лише передсердя і виникає так звана  миготлива аритмія, коли передсердя не приймають участі в роботі серця і рух крові підтримується лише шлуночками. Продуктивність нашого „двигуна” зменшується в середньому на 30 %. Якщо дану статтю читають автомобілісти, то вони добре знають, як поведе себе транспортний засіб в якому раптово на третину впаде потужність мотора. Дуже швидко розвиваються симптоми недостатності кровообігу  – задишка, кашель, набряки. Людина почуває себе дуже некомфортно через постійні відчуття серцебиття та неритмічної роботи серця.  Внаслідок дефіциту кровопостачання розвивається дистрофія внутрішніх органів. Кров, що застоюється в передсердях, утворює тромби, котрі можуть закупорити важливі судини. Виникають інфаркти головного мозку (інсульти), нирок, легень, кишківника. Раптово рука або нога можуть набути блідого кольору і нестерпний біль проголосить про початок гангрени кінцівки. Але в більшості випадків хворого без якісного лікування чекає поступове згасання від серцевої недостатності.

Далі поговоримо про перебіг та лікування захворювання. Для початку треба сказати, що таких пацієнтів ми маємо розділити на дві групи. Перша група – це пацієнти у яких фібриляція передсердь має не постійний, а епізодичний характер. Інші, це ті, у кого аритмія набула вже постійної форми. Все починається з того, що у людини раптово виникає відчуття неритмічної роботи серця. Здається, що воно „тріпотить”, „завмирає” або „зупиняється”. Якщо спробувати порахувати у себе пульс, то відразу стає помітною нерівномірність проміжків між окремими ударами та його підвищена частота ( до 100 -120 замість 60-80 ударів на хвилину). Здається, що серце б’ється хаотично, без будь-якої закономірності.

vidy-aritmii-serdca-5

На малюнку добре видно дві електрокардіограми – одна з нормальним ритмом, а інша з фібриляцією передсердь. Кожен великий зубчик – це скорочення шлуночків серця.  Добре видно, що проміжки між великими зубчиками на першій ЕКГ однакові, а на другій всі вони різні. 

Може турбувати біль в ділянці серця.  Зазвичай погіршується загальний стан. З’являються задишка, запаморочення, загальна слабкість. Може знизитись артеріальний тиск. Але нерідко тиск може залишатись підвищеним, оскільки аритмія може бути ускладненням гіпертонічного кризу. Якщо Вами зафіксована поява таких симптомів, треба негайно звернутись за медичною допомогою. Ні в якому разі не можна відкладати звернення до лікаря „до ранку” чи взагалі „до післязавтра ”. Алгоритм дії повинен бути дуже простим – при підозрі на порушення ритму відразу їхати до центральної районної лікарні (самостійно або викликавши „швидку”). Пам’ятайте, у лікаря є тільки 48 годин з початку захворювання на відновлення природного ритму серця. В лікарні після запису електрокардіограми негайно розпочинається медикаментозне усунення порушення ритму. Після відновлення ритму такі хворі підлягають постійному підтримуючому лікуванню антиаритмічними лікарськими засобами. Основна мета – недопущення повторних нападів аритмії. Прийом медикаментів щоденний і на все життя. Також в останні роки все більшого поширення набуває малоінвазивна кардіохірургія, або кардіоінтервенційні  методики лікування. Але, на жаль, інколи при несвоєчасному зверненні до лікаря чи неефективності лікарських засобів, миготлива аритмія не усувається і набуває постійного характеру. Тоді всі наші зусилля направлені на симптоматичну підтримуючу терапію, яка майже завжди буває достатньо ефективною і здатна значно покращити самопочуття, підвищити якість життя та значно зменшити вірогідність виникнення фатальних ускладнень. Лікування, як правило, комплексне. Для зменшення підвищеної частоти серцевих скорочень ми призначаємо серцеві глікозиди або бета-блокатори чи інші антиаритміки.  З затримкою та надлишком води в організмі нам допомагають боротися сечогінні засоби (діуретики). Запобігти інсульту та інфаркту нам допоможе ацетилсаліцилова кислота або інші антикоагулянти. Обов’язковою умовою є суворий контроль за артеріальним тиском, дотримання здорового способу життя в самому широкому розумінні цього вислову.  Пам’ятайте, постійне підтримуюче лікування під контролем лікаря здатне значно покращити самопочуття, запобігти фатальним наслідкам і ускладненням та значно збільшити тривалість життя.

image

Лікар-терапевт Щербань В.В.

ПОЧНІТЬ ВВОДИТИ ТЕКСТ І НАТИСНУТИ КЛАВІШУ ENTER ДЛЯ ПОШУКУ