Лечение инфаркта миокарда

Інфаркт – подолаємо разом

Одним з найбільш небезпечних захворювань серцево-судинної системи є інфаркт міокарда. Цей стан виникає тоді, коли атеросклеротична бляшка перекриває шлях крові, що надходить по вінцевій (коронарній) артерії до серцевого м’язу.

2

На початкових стадіях захворювання виявляє себе нападами загрудинного болю у відповідь на фізичні зусилля – стенокардією. В подальшому стан здоров’я невпинно погіршується, стенокардія прогресує, для виникнення больових відчуттів треба все менше і менше навантаження. І ось одного дня атеросклеротична бляшка пошкоджується і на ній з’являється маленький тромб, який миттєво перекриває весь діаметр судини. Без кровопостачання гине ділянка серцевого м’язу і виникає інфаркт.

3

На Україні щороку реєструється близько 50 тисяч випадків інфаркту міокарда. Смертність у різних регіонах країни коливається від 15 до 20 %. Тобто помирає  кожен п’ятий.  Для порівняння, в країнах Європи від цього захворювання вмирає лише 5-10 відсотків хворих. Однією з головних причин такої негативної ситуації є те, що в перші шість годин від початку серцевого нападу до лікарні потрапляє лише 20 % пацієнтів. Інші або вмирають вдома, або надходять до спеціалізованого відділення лише тоді, коли дорогоцінний час вже безнадійно втрачено. Недарма перші шість годин при інфаркті міокарда називають «золотими». Саме в цей дорогоцінний час  за допомогою спеціальних засобів ми маємо унікальну можливість  виконати розчинення тромбу, що перекрив вінцеву артерію та спричинив пошкодження серцевого м‘язу. Така процедура називається тромболізис. Тобто, якщо відсутні протипоказання і від початку серцевого нападу пройшло не більше 12 годин, кожному хворому з інфарктом міокарда  може бути проведена процедура тромболізису. Ефективність даного методу залежить від своєчасності його застосування. Якщо допомога надана протягом першої години від початку захворювання, то руйнування тромбу та відновлення кровопостачання серця настає в 80-90 % випадків. Але з кожною втраченою годиною вірогідність успіху зменшується приблизно на десять відсотків.

В Нижньосірогозькій центральній районній лікарні даний метод лікування використовується з 2004 року. Завдяки широкому запровадженню даної технології , смертність від інфаркту за останні роки вдалось знизити з 16 % до 9 %.  На даний час, незважаючи на високу вартість, завдяки зусиллям адміністрації ЦРЛ, реанімаційна служба в достатньому обсязі забезпечена тромболітиками. Дуже важко описати те задоволення, яке відчуваєш, спостерігаючи, як зникають з електрокардіограми ознаки інфаркту та на очах покращується стан пацієнта. Але на превеликий жаль, більшість хворих потрапляє в лікарню на другу або третю добу від початку хвороби, вже з важкою недостатністю кровообігу, порушеннями серцевого ритму, коли допомогти вже ні чим не можна. Тому, шановні читачі, в цьому випадку головна роль належить вам самим. Якщо ви спостерігаєте у себе чи своїх знайомих  ознаки, що можуть бути симптомами інфаркту міокарда, треба як найшвидше дістатися до центральної районної лікарні.

Вважаю за необхідне нагадати, які зміни в стані здоров’я людини можуть бути ознаками інфаркту міокарда. Головним симптомом є раптово виникше відчуття болю, стискання, жару за грудиною. Напад болю триває понад 15-20 хвилин та не проходить після прийому нітрогліцерину. Також можливі інші явища. Це раптове зниження артеріального тиску, відчуття неритмічної роботи серця, раптовий напад задухи, запаморочення, втрата свідомості.  Таким чином, в будь-якому разі такому хворому треба як найшвидше потрапити в лікарню, де діагноз інфаркту міокарда буде або підтверджено, або відкинуто. Пам’ятайте – ваше здоров’я у ваших руках.

image

Лікар-анестезіолог Щербань В.В.

ПОЧНІТЬ ВВОДИТИ ТЕКСТ І НАТИСНУТИ КЛАВІШУ ENTER ДЛЯ ПОШУКУ