Реформа медицини. Невже нарешті?

Минуло чверть століття  від того дня, коли пролунав перший заклик до реформ в вітчизняній медицині. Налякані в той час перспективами кардинальних змін тодішні випускники медичних вузів вже відводять онуків до школи та починають потихеньку готуватись до виходу на пенсію. А щорічні лункі заяви міністрів-реформаторів про початок реформ всі давно вже звикли сприймати на рівні чогось такого, що більш відповідає відомій реакції домашніх улюбленців на рух східного каравану. Хоча, одного разу наші горе-керманичі в особі „попєрєдніков” таки спромоглись на значні зміни системи. Чим це закінчилось – добре відомо. Єдиним результатом, що отримали, ампутувавши у центральних районних лікарень первинну ланку, стало двократне збільшення поголів’я адміністративного персоналу в центрах ПМСД. На виході маємо поодинокі вкраплення вимираючого виду дільничних терапевтів в монолітній стіні працевлаштованих бухгалтерів, економістів та інших квазімедиків.

Але ж ось, нарешті, здається, з’явилась реальна перспектива до змін на краще. Нарешті з’явився шанс, що традиційні заяви нового міністра охорони здоров’я про необхідність реформ будуть мати практичне продовження. Нещодавно було проголошено, що все почнеться вже через декілька тижнів, а саме, з першого січня 2017 року. А 26 жовтня відбулась прес-конференція заступника міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка, на якій засобам масової інформації було повідомлено про перші подробиці майбутніх змін. Оскільки первинний рівень медичної допомоги є основою системи охорони здоров’я, то реалізацію реформ планується розпочати саме з первинної ланки. Тобто зміни в першу чергу будуть стосуватись сімейних лікарів, дільничних педіатрів та терапевтів, фельдшерів фельдшерських пунктів.

«Перед МОЗ стоять два практичних завдання — розпочати реальне розгортання страхової моделі фінансування медицини в 2017 році та забезпечити 100% покриття громадян медичною допомогою. Тому уряд та профільне міністерство обрали модель, яка потребує мінімальних змін в законодавстві та рекомендована ВООЗ і міжнародними партнерами», – наголосив Павло Ковтонюк. Він зазначив, що аналогічна модель (податки-бюджет-агенція) діє у Великій Британії, Скандинавії, Італії, Іспанії, Канаді та показала свою високу ефективність.

Перевагою запропонованої МОЗ реформи є те, що вона не потребуватиме окремих податків. «Збір страхових внесків в Україні вже існує: це загальна система оподаткування, – нагадав Ковтонюк. – Кожен громадянин сплачує непрямі податки (ПДВ, акцизи), здійснюючи будь-яку покупку в магазині».

Крім того, експерти вважають, що запровадження додаткового спеціального збору з заробітної плати призведе до подальшої тінізації ринку праці. Найбільші зміни прогнозуються на етапі оплати медзакладам по страховому випадку за конкретного пацієнта. Разом з тим, зміни в галузі запроваджуватимуться поступово. “Сьогодні ми найменше хочемо завдати незручностей лікарям, які раніше неодноразово ставали жертвами спроб реформувати охорону здоров’я. У нас є чітке побажання від прем’єр-міністра: без різких рухів, максимальна комунікація і максимально плавно. Це буде непросто, але ми робитимемо все, щоб це було максимально плавно”, – сказав заступник міністра.

Під час прес-конференції Павло Ковтонюк також розповів за що і скільки держава платитиме сімейному лікарю, хто і як буде контролювати якість його роботи, як буде обраховуватись коефіцієнт оплати праці за різні категорії пацієнтів та ін.. Заступник міністра пообіцяв зробити зустрічі з пресою регулярними, щоб надавати повну інформацію про перебіг реформування первинної ланки.

А нам залишається лише набратись терпіння, чекати та сподіватись, що, можливо, цього разу „весь пар не піде в свисток ” і ми дійсно побачим щось нове, оскільки, здається, нам чи не вперше запропонували щось таке, що можна охарактеризувати словами „адекватно”, „розумно, „тверезо”.

Більш детальну інформацію про майбутні зміни у вітчизняній системі охорони здоров’я, можна отримати, завантаживши за посиланнями схему та модель страхової медицини.

Щербань В.В.

ПОЧНІТЬ ВВОДИТИ ТЕКСТ І НАТИСНУТИ КЛАВІШУ ENTER ДЛЯ ПОШУКУ