Реімбурсація – спроба № 2

 Більшість хворих на артеріальну гіпертензію добре пам’ятають, як кілька років тому почав діяти проект по відшкодуванню вартості медикаментів для лікування артеріальної гіпертонії. На жаль, тоді все вийшло за дуже характерним для нас сценарієм «хотіли, як краще, а вийшло, як завжди». Спочатку довго не йшли на місця кошти та відповідні керуючі циркуляри. Потім, вже в середині року гроші до аптек в решті решт надійшли, причому, аж в об’ємі річної потреби. Далі все пішло в кращих традиціях «пізнього періоду розвиненого соціалізму». Хоча до кінця року залишилось всього шість місяців, кошти було необхідно використати всі до останньої копійки. А тут ще, як на зло, несвідомі хворі,  за старою звичкою запідозривши чергову капость від держави, чомусь не поспішають йти дружніми колонами в лікарню за дармовими таблетками. Що ж робити? Адже партія та уряд, прочухавши пів-року самі знаєте що, тепер чекають від виконавців бравурнмх звітів про виконання плану. І, в разі чого, можуть полетіти голови. Але історія все ж таки мала «хеппі енд». Не вдаючись в подробиці професійних секретів та «ноу-хау», скажемо, що загартовані в численних абсурдних авралах пізнього радянського та раннього капіталістичного періодів медпрацівники з честю витримали чергове випробування. Пігулки їли навіть ті, хто уперто не хотів розуміти свого щастя. А потім настали інші часи, гроші закінчились і всі з полегшенням зітхнули. Але, залишивши дещо злу іронію, треба сказати, що ідея була добра. І ті хворі, що дійсно переймаються станом свого здоров’я, все ж таки мали змогу протягом певного часу отримувати майже безкоштовні досить якісні ліки.

І ось все повертається знову. На 2017 рік урядом запланована програма реімбурсації, тобто відшкодування (ну не хочемо ми говорити на рідній мові) лікарських засобів. З даною метою урядом України заплановано виділити з Державного бюджету 2017 року 500 млн. гривень.

У пріоритеті лікування хвороб, що першочергово впливають на основні показники смертності населення чи ефективно лікуються на амбулаторному етапі: серцево-судинні хвороби, цукровий діабет ІІ типу та бронхіальна астма. “Наша мета – забезпечити максимальну кількість людей доступними та якісними ліками. Завдяки впровадженню реімбурсації ми не лише знизимо ціни на основні лікарські засоби та зробимо їх доступнішими для пацієнтів, а й зменшимо смертність та кількість ускладнень унаслідок хвороб”, – зазначила в.о. міністра охорони здоров’я України доктор Уляна Супрун. Адже дійсно, можна наплодити скільки завгодно надсучасних кардіохірургічних центрів, але якщо основна маса хворих не буде медикаментозно підтримувати оптимальні цифри артеріального тиску, знижувати рівень холестерину статинами та згортання крові хоча б аспірином, то нація буде й далі вимирати від інфарктів, інсультів та серцевої недостатності.

Відомо, що Україна друга у світі за кількістю смертей через серцево-судинні захворювання (понад 65%). У 2015 році в Україні зареєстровано близько 1 млн осіб, які страждають від цукрового діабету ІІ типу, що у 6 разів більше, ніж пацієнтів з діабетом 1 типу (інсулінозалежні), та 210 тис пацієнтів з бронхіальною астмою.

Програма реімбурсації запрацює в повному обсязі з 1 квітня 2017 року. Ліки, що підлягають відшкодуванню, призначатимуть лікарі первинної ланки (сімейні лікарі, терапевти, педіатри) за міжнародними непатентованими назвами, тобто за діючою речовиною, а не за комерційною назвою. Певне розчарування викликає те, що відшкодування буде здійснюватись по ціні найдешевшого генерика. Тобто дорогими якісними ліками безкоштовно лікуватись не вийде.

Загалом, працювати будемо по 21  лікарському засобу (16 – серцево-судинні захворювання, 2 – цукровий діабет ІІ типу, 3 – бронхіальна астма) з оновленого Національного переліку лікарських засобів (згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я).

А нам залишається сподіватись, що помилки попередників буде враховано і цього разу все буде організовано за нормами цивілізованої країни.

Щербань В.В.

ПОЧНІТЬ ВВОДИТИ ТЕКСТ І НАТИСНУТИ КЛАВІШУ ENTER ДЛЯ ПОШУКУ