Що повинна знати кожна вагітна про скринінг УЗД

Скринінг – це дослідження всіх вагітних з метою виявлень відхилень у розвитку плоду і провізорних органів в 100% випадків.
Серед усіх сучасних методів пренатальної діагностики ультразвуковий скринінг посідає перше місце і вигідно відрізняється від інших інвазивних і неінвазивних методів досліджень, так як він є високоінформативним, нешкідливим і безболісним методом.
Оптимальною схемою УЗ скринінгу під час вагітності є триразове обстеження в 1, 2, 3 триместрах (в 12-14, 21-22 і 32-34 тижнях.).
Основна мета скринінгового УЗ дослідження в 11-14 тижнів вагітності є формування групи ризику по хромосомної патології плода та виключення грубих вад розвитку плоду.
Найбільш оптимальним терміном для проведення скринінгового ультразвукового дослідження в 1 триместрі є термін   11,3-13,6 тижнів, так як в цeй час  найбільш точно оцінюються товщина «комірного простору» коли куприково-тім’яної розмір (КТР) плода становить від 45 до 74 мм . Комірний простір це непостійний маркер хромосомних аномалій (ХА), тому дуже важливо його досліджувати в строго визначені терміни – 11,3 – 13,6 тижнів вагітності.
Мета першого скринінгового дослідження:
-визначення терміну вагітності за вимірюваннями плода (КТР) і по плодовому яйцю.
визначення відповідності терміну вагітності по УЗ вимірам і терміну по останньої менструації.
-виключення підозри хромосомних аномалій за відомими маркерами.
-виключення грубих вад розвитку плоду несумісних з життям.
Останнім часом додатково до вимірювання комірцевого простору для виключення  хромосомних аномалій в кінці 1 триместру вагітності використовуються наступні ультразвукові маркери:
-визначення довжини носової кістки плода, тому що в кінці 1 триместру вкорочення носової кістки або її відсутність визначається за допомогою УЗД у 60% плодів з синдромом Дауна та з іншими ХА і тільки у 2% здорових плодів.
-оцінка кровотоку в Аранцієвій (венозній) протоці. Порушення форми хвилі кровотоку в венозній протоці виявляється у 80% плодів з синдромом Дауна та тільки у 5% плодів з нормальним набором хромосом.
Крім того, багато грубих  дефектів плоду можуть бути виявлені тільки після 11 тижнів вагітності:
-пупкова грижа визначається тільки після 12 тижнів;
-діагностика відсутності розвитку головного мозку можлива після 11 тижнів;
-оцінка 4-х камерного зрізу серця плода можливо після 12 тижнів;
-сечовий міхур візуалізується у 50% плодів в 10 тижнів, у 80% – в 11 тижнів і у всіх плодів в 12 тижнів.
Основна мета другого УЗД, проведеного у 2 триместрі вагітності в терміни 20-21 тижнів полягає в наступному:
-визначення стану шийки матки, тіла матки щоб виключити симптоми загрози переривання;
-детальнейшим чином досліджувати анатомічні структури плода з метою виключення навіть найменших відхилень від нормального розвитку органів і систем плода;
-досліджувати провізорні органи (плаценту, води, пуповину) застосовуючи кольорове доплерівське картування і імпульсний Допплер з метою виявлення змін з боку -кровеностной системи плода і матері для раннього виявлення відхилень подачі плоду кисню і харчування.
Мета третього скринінгового УЗД, проведеного в терміни 32-34нед, є:
-визначення передлежачої частини плода, що допоможе лікарю акушера-гінеколога в ухваленні рішення про стратегію ведення пологів;
-виявлення ВПР з пізньою маніфестацією, діагностика затримки розвитку плода,
оцінка кількості і стану навколоплідних вод, локалізацію і ступінь зрілості плаценти.
Хочеться окремо сказати, що багато вроджені вади розвитку новонароджених в даний час успішно лікуються і ці діти  практично нічим не відрізняються від своїх однолітків. Але це стало можливо тільки при поєднанні своєчасної допологової діагностики і адекватного лікування новонародженого відразу після народження.

Лікар УЗ-діагностики:   Гомон О.В.

ПОЧНІТЬ ВВОДИТИ ТЕКСТ І НАТИСНУТИ КЛАВІШУ ENTER ДЛЯ ПОШУКУ